شناخت تفاوت های زن و مرد

تاریخ انتشار : ۰۹ فروردین ۱۳۹۸ تعداد بازدید: 11431

انسان‌ها تفاوت‌هاي زيادی با يكديگر دارند. دلايل اين تفاوتها متعدد و متنوع است از جمله عوامل اجتماعی، فرهنگی،‌ زيستی و... نه تنها انسان ها با يكديگر تفاوت‌های زيادی دارند،‌ بين دو جنس مرد و زن نيز تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد. بعضی از اين تفاوت‌ها ريشه در عوامل زيستی و فيزيولوژيک است و بعضي از تفاوت‌ها ناشی از عوامل اجتماعی و فرهنگی. در زير به تعدادی از اين تفاوت‌ها اشاره می‌شود:

تفاوت زن و مرد

1. زنان عاطفی تر از مردان هستند.

يكی از تفاوت‌های مهمی كه بين مردان و زنان وجود داردآن است كه زنان نسبت به مسائل عاطفي حساسيت تر بوده و بيشتر وارد پيچيدگي هاي مسائل عاطفي مي شوند. اين مطلب بدان معني نيست كه مردان بدون احساس هستند يا نسبت به مسائل عاطفي هيچ توجهي ندارند،‌ بلكه بدان معني است كه زنان بيشتر از مردان وارد مسائل عاطفي شده و در اين زمينه دقت بيشتري مي كنند. به همين دليل،‌ در پاره اي از موارد كه زن انتظار دارد به همان اندازه كه به شوهرش محبت مي كند به همان شكل و به همان صورت، محبت دريافت كند؛ ممكن است با ناكامي روبه رو شود يا احساس كند كه همسرش او را دوست ندارد.

2 . مردان به استقلال اهميت زيادی می‌دهند.

آن چه در مورد مردان اهميت فوق العاده اي دارد و به خصوص توجه به آن در زندگي مشترك بسيار مهم است،‌ موضوع استقلال مردان است. به ويژه، ‌مردان مايلند كه در مورد مسائل مالي،‌ تصميم گيري و مسائلي از اين قبيل مستقل باشند. عدم توجه همسر به اين موضوع مي تواند مشكلاتي را ايجاد كند.

3 . زنان به مورد حمايت بودن اهميت زيادی می‌دهند.

آن چه براي زنان اهميت اساسي دارد آن است كه احساس كنند همسرشان به آنان احترام مي گذارد و به تامين و سلامت آنان اهميت مي دهد. خانمي كه احساس كند همسرش در اين زمينه به او توجهي ندارد يا احساس مسئوليتي در اين مورد نمي كند،‌ به شدت آزرده شده و واكنش هاي عاطفي شديدي نشان مي دهد.

4 .  مردان به مديريت خانه اهميت بيشتری می‌دهند.

در كليه فرهنگ ها و جوامع،‌ قدرت اول خانواده را مرد مي دانند. اين موضوع جدا از تبعيض هاي جنسي است. مدير اوليه خانواده مرد است و مردان به اين نقش خود اهميت فوق العاده اي مي دهند. خانواده اي كه در آن زن خانواده بدون مشورت همسرش در مورد مسائل خانوادگي تصميم گيري مي كند،‌ يا قدرت اوليه خانواده است، با مشكلات زيادي روبه رو خواهد شد. در چنين خانواده اي،‌ احساسات مرد از خود به شدت لطمه و آسيب مي بيند.

5 . ديدگاه مردان و زنان از ارتباط جنسی متفاوت است.

يكي از تفاوت هاي مهم ميان زنان و مردان كه ريشه زيستي دارد،‌ تفاوت آنان نسبت به رابطه جنسي است. اين رابطه در زنان با احساسات و عواطف مثبت گره خورده است. در حالي كه در مردان، ارتباط جنسي امري است كه جنبه هاي فيزيولوژيک بيشتري دارد. ندانستن اين تفاوت گاهي باعث سوء‌تفاهم ميان زوجين مي شود. درمان مشکلات زناشویی یکی از خدماتی است که کلینیک اندیشه مهر ارائه می‌دهد. 

6 . ارتباط اجتماعي و حرف زدن در زنان اهميت بالايی دارد.

زنان به ارتباط اجتماعي اهميت فوق العاده اي مي دهند. آنان با دور هم جمع شدن و صحبت كردن بسياري از فشارها و ناراحتي هاي خود را تخليه مي كنند. تمايل زنان به حرف زدن بيشتر از مردان است. همين موضوع گاهي باعث اختلاف ميان زوجين مي شود: زماني كه زن مايل است راجع به اتفاقات روزانه با شوهرش صحبت كند و همسر تمايل چنداني نسبت به اين موضوع احساس نمي كند. در اين حالت ممكن است زن تصور كند كه شوهرش فرد سرد و بي تفاوت و غير اجتماعي است و ممكن است شوهر از اين همه تمايل همسر به صحبت احساس كند كه وي فرد پرحرفي است كه به كار زائدي مي پردازد. جهت دریافت مشاوره خانواده یا زوج درمانی با کلینیک اندیشه مهر در ارتباط باشید.

7 . مردان كلی تربه مسائل نگاه می‌كنند.

مردان نسبت به مسائل و موضوعات مختلف به خصوص مسائل ارتباطي و اجتماعي ديد كل گرايانه اي دارند و وارد بعضي نكات ظريف و جزئيات نمي شوند. اين درحالي است كه زنان به اعماق و جزئيات ارتباطات توجه زيادي دارند. اين دقت باعث مي شود كه به جزئياتي توجه كنند كه معمولا مردان مورد غفلت و بي توجهي قرار مي دهند. نا آگاهي زوجين نسبت به چنين تفاوت هايي باعث مي شود كه زن تصور كند مرد نسبت به بسياري از مسائل بي توجه است و مرد تصور كند كه همسرش فردي حساس است و ذهن خود را  براي مسائل جزئي و بي اهميت مشغول مي سازد.

8 . جذابيت جسمی و آراستگی برای مردان از اهميت فوق العاده‌ای برخوردار است.

يكي از تفاوتهاي مهم ميان مردان و زنان در آن است كه مردان بيش از زنان تحت تاثير جذابيت جسمي قرارمي گيرند. آراستگي زن نيز براي مردان بسيار مهم  است.

 

تفاوت هايي كه در بالا مطرح شد،‌ تعدادی از تفاوت های شايع ميان زنان و مردان است. اين تفاوت ها بدين معني نيست كه يكی بد و ديگري خوب است،‌ بلكه فقط به منزله يك تفاوت است و هر كدام از اين تفاوت ها دارای نقاط قوت و نقاط ضعفی است. نكته ديگری كه بايد به آن توجه كرد اين است كه اين تفاوت‌ها صد در صد و مطلق نيست. گاهی بعضي از مردان بسيار عاطفی می‌توانند باشند. مطالب بالا را بايد به طور نسبی در نظر گرفت. 

خانم دکتر ربابه نوری - عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی جهت رزرو وقت مشاوره برای مشاوره خانواده با شماره های 09104945869 - 02188780075 تماس بگیرید و یا در بخش رزرو وقت مشاوره درخواست خود را ثبت کنید.

 


اشتراک در شبکه های اجتماعیارسال دیدگاه