درباره اندیشه مهر

معرفی مرکز اندیشه مهر و اهداف آن

مرکز اندیشه مهر با مدیریت دکتر ربابه نوری، دکترای روان شناسی بالینی، تاسیس و راه اندازی شد. نام اندیشه مهر برای این موسسه بسیار هدفمند انتخاب شد. از آن جایی که یکی از اهداف این مرکز آموزش درمان های شناختی رفتاری است کلمه اندیشه انتخاب شد تا جنبه شناختی این موسسه را نشان بدهد. از آن جایی که در درمان های نسل سوم به جنبه هیجانی انسان اهمیت  زیادی داده می شود و بعد هیجانی، یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در این درمان هاست، کلمه مهر انتخاب شد تا بهتر بتواند تلفیق شناخت و هیجان و رویکرد اصلی این موسسه را نشان دهد.

هدف این مرکز ارائه خدمات روان شناختی شامل روان درمانی، ارزیابی و تشخیص است تا در فضایی امن، صمیمی و آرام افراد به رشد شخصی خود و رهایی از رنج ها و پریشانی های خود بپردازند. با توجه به اهمیت دوره کودکی و نوجوانی، امکاناتی وسیعی در مرکز اندیشه و مهر تهیه شده است تا کودکان و نوجوانان، اکثراً، در فعالیت های گروهی، پویا، و شاد بتوانند علاوه بر حل مشکلات خود به توانایی ها و مهارت های اساسی زندگی دست یابند.

از آن جایی که دوره های آموزشی دانشگاه ها حتی در تخصصی ترین شرایط نیز قادر به آموزش تمامی مهارت های لازم برای روان درمانی، ارزیابی و تشخیص اختلالات روانی نیست، مرکز اندیشه مهر دوره های متعدد و متنوعی را برای تکمیل توانایی ها و مهارت های فارغ التحصیلان روان شناسی و مشاوره در نظرگرفته است. این دوره ها در سه زمینه مختلف ارائه می شوند: آموزش روان درمانی رفتاری-شناختی و درمان های نسل سوم، ارزیابی و تشخیص اختلالات روانی با استفاده ازمصاحبه و آزمون های مختلف شناختی و شخصیتی (عینی و فرافکن) و نهایتاً، کارورزی.

با توجه به متفاوت بودن شرایط کودکان و نوجوانان به خصوص به لحاظ رشدی، روان درمانی خاص این گروه های سنی متفاوت می باشد و استفاده از فعالیت های مختلف به ویژه فعالیت های خلاق، از جمله بازی، نمایش، شعر، آهنگ و کاردستی و همچنین قصه را ضروری می کند. به همین دلیل، روان درمانی آنان از تکنیک های خاصی برخوردار است که علاوه بر درمان ِآسان تر ،  روان درمانی را لذت بخش، شاد، تعاملی و پویا می کند. مرکز اندیشه مهر با تاکید بر تکنیک های آموزش فعال و فعالیت های گروهی، اولین مرکز ارائه خدمات روان شناختی می باشد که در سطح کشور به نیازهای روانی خاص کودکان و نوجوانان می پردازد.

علاوه بر جنبه های درمانی و بعد بیماری نگر، با توجه به نیاز خودشکوفایی انسان و با توجه به نیازهای خاص هر مرحله خاص رشد روانی، خدمات روان شناختی وسیعی چه به صورت فردی و چه گروهی برای تسهیل رشد افراد عادی که مبتلا به بیماری خاصی نیستند نیز در نظرگرفته شده است. به همین دلیل، دوره های مختلفی برای رشد روانی اجتماعی افراد عادی چه کودکان و نوجوانان و چه بزرگسالان در نظر گرفته شده است.

با توجه به اهمیت هنر در رشد و پرورش انسان، در مرکز اندیشه مهر سعی شده است که ارتباطی بین این دو رشته برقرار شود و دوره های خاصی در این زمینه طراحی شده است تا علاوه بر ایجاد همکاری مشترک بین این دو رشته، محفلی برای بحث و گفت وگو و تبادل نظر فراهم شود.

اهداف:

 

سوابق رسانه ای و آموزشی دکتر ربابه نوری