09104945869 - 02188780075 info@andishemehr.com

header

درباره مرکز خدمات روانشناختی و مشاوره اندیشه مهر

صفحه اصلی / درباره اندیشه مهر

معرفی مرکز اندیشه مهر و اهداف آن

مرکز اندیشه مهر با مدیریت دکتر ربابه نوری، دکترای روان شناسی بالینی، تاسیس و راه اندازی شد. نام اندیشه مهر برای این موسسه بسیار هدفمند انتخاب شد. از آن جایی که یکی از اهداف این مرکز آموزش درمان های شناختی رفتاری است کلمه اندیشه انتخاب شد تا جنبه شناختی این موسسه را نشان بدهد. از آن جایی که در درمان های نسل سوم به جنبه هیجانی انسان اهمیت  زیادی داده می شود و بعد هیجانی، یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در این درمان هاست، کلمه مهر انتخاب شد تا بهتر بتواند تلفیق شناخت و هیجان و رویکرد اصلی این موسسه را نشان دهد.

هدف این مرکز ارائه خدمات روان شناختی شامل روان درمانی، ارزیابی و تشخیص است تا در فضایی امن، صمیمی و آرام افراد به رشد شخصی خود و رهایی از رنج ها و پریشانی های خود بپردازند. با توجه به اهمیت دوره کودکی و نوجوانی، امکاناتی وسیعی در مرکز اندیشه و مهر تهیه شده است تا کودکان و نوجوانان، اکثراً، در فعالیت های گروهی، پویا، و شاد بتوانند علاوه بر حل مشکلات خود به توانایی ها و مهارت های اساسی زندگی دست یابند.

از آن جایی که دوره های آموزشی دانشگاه ها حتی در تخصصی ترین شرایط نیز قادر به آموزش تمامی مهارت های لازم برای روان درمانی، ارزیابی و تشخیص اختلالات روانی نیست، مرکز اندیشه مهر دوره های متعدد و متنوعی را برای تکمیل توانایی ها و مهارت های فارغ التحصیلان روان شناسی و مشاوره در نظرگرفته است. این دوره ها در سه زمینه مختلف ارائه می شوند: آموزش روان درمانی رفتاری-شناختی و درمان های نسل سوم، ارزیابی و تشخیص اختلالات روانی با استفاده ازمصاحبه و آزمون های مختلف شناختی و شخصیتی (عینی و فرافکن) و نهایتاً، کارورزی.

با توجه به متفاوت بودن شرایط کودکان و نوجوانان به خصوص به لحاظ رشدی، روان درمانی خاص این گروه های سنی متفاوت می باشد و استفاده از فعالیت های مختلف به ویژه فعالیت های خلاق، از جمله بازی، نمایش، شعر، آهنگ و کاردستی و همچنین قصه را ضروری می کند. به همین دلیل، روان درمانی آنان از تکنیک های خاصی برخوردار است که علاوه بر درمان ِآسان تر ،  روان درمانی را لذت بخش، شاد، تعاملی و پویا می کند. مرکز اندیشه مهر با تاکید بر تکنیک های آموزش فعال و فعالیت های گروهی، اولین مرکز ارائه خدمات روان شناختی می باشد که در سطح کشور به نیازهای روانی خاص کودکان و نوجوانان می پردازد.

علاوه بر جنبه های درمانی و بعد بیماری نگر، با توجه به نیاز خودشکوفایی انسان و با توجه به نیازهای خاص هر مرحله خاص رشد روانی، خدمات روان شناختی وسیعی چه به صورت فردی و چه گروهی برای تسهیل رشد افراد عادی که مبتلا به بیماری خاصی نیستند نیز در نظرگرفته شده است. به همین دلیل، دوره های مختلفی برای رشد روانی اجتماعی افراد عادی چه کودکان و نوجوانان و چه بزرگسالان در نظر گرفته شده است.

با توجه به اهمیت هنر در رشد و پرورش انسان، در مرکز اندیشه مهر سعی شده است که ارتباطی بین این دو رشته برقرار شود و دوره های خاصی در این زمینه طراحی شده است تا علاوه بر ایجاد همکاری مشترک بین این دو رشته، محفلی برای بحث و گفت وگو و تبادل نظر فراهم شود.

اهداف:

 • ارائه خدمات روان شناختی به کودکان، نوجوانان و بزرگسالان چه به صورت فردی وچه گروهی،
 • آموزش مهارت های تخصصی روان درمانی، ارزیابی و تشخیص به روان شناسان و مشاوران،
 • برگزاری کارگاه ها و دوره های مختلف آموزشی در حوزه روان شناسی برای علاقمندانی از عموم مردم با تخصص های مختلف،
 • ایجاد همکاری و فعالیت مشترک بین رشته های مختلف هنری و روان شناسی.

 

سوابق رسانه ای و آموزشی دکتر ربابه نوری

 • همکاری با برنامه «به خانه برمی گردیم» به عنوان کارشناس روان شناس،
 • مشاور علمی یک دوره برنامه «هزار راه نرفته»،
 • نویسنده مقالات متعدد برای «هفته نامه سلامت»،
 • نویسنده چندین سال نشریه «پیام مشاور» نشریه وزارت علوم: دفتر مرکزی مشاوره،
 • مشاور علمی برنامه ها و فیلم های مستند متعدد در زمینه اعتیاد از جمله سریال «خیلی دور، خیلی نزدیک»،
 • نویسنده مقالات مکرر در نشریات متعدد در حوزه معرفی «برنامه آموزش مهارت های زندگی»،
 • روان شناس برنامه «حال خوب» در ابتدای شروع برنامه،